Strona główna
Kierownictwo
Rzecznik Prasowy
Struktura
JRG Żary
JRG Lubsko
Kontakt
Wydarzenia
Galeria
Przetargi
Linki
Pliki do pobrania
OSP


SPRAWDŹ POCZTĘ

straz.zary.pl/webmailBiuletyn Informacji PublicznejSłużba w KP PSP
w ŻarachFanPage
KP PSP w żarach


 

 

 


Ćwiczenia „Zbiornik wodny 2013”- Wymiarki – 26 października 2013 r.


W dniu 26.10.2013 w pobliżu niewielkiego dopływu Nysy Łużyckiej sam. ciężarowy uszkodził  zbiornik z olejem opałowym. Wyciek rozprzestrzenił się w kierunku zbiornika retencyjnego prowadzącego do rzeki Nysa Łużycka stanowiącej granicę Polski i Niemiec.
Na zbiornik wodny została zwodowana łódź, zbudowano zaporę elastyczną na zbiorniku retencyjnym przy ujściu rzeki. Na wodzie ustawiono skimmer podłączony do separatora w celu zebrania oleju z powierzchni wody.

Tak przedstawiały się założenia  i realizacja ćwiczeń taktyczno-bojowego zorganizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żarach. Ćwiczenia zorganizowano w związku z projektem realizowanym w ramach programu operacyjnego Polska-Saksonia 2007-2013 „Zwalczanie zagrożeń ekologicznych i powodziowych na rzekach pogranicza polsko - niemieckiego”.

Drugim tematem ćwiczenia było budowanie przenośnej zapory przeciwpowodziowej. Zaporę na ćwiczenia dostarczyła firma „SZYBICKI Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Koziegłowy k. Poznania”. Po zapoznaniu się z zasadami budowy zapory strażacy z ćwiczących jednostek zbudowali linię obrony przed zagrożeniem powodziowym.

W ćwiczeniach brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Żar, Ochotniczej Straży Pożarnej z Wymiarek, Przewozu, Żar – Kunic, Mirostowic Dolnych oraz Freiwillige Feuerwehr (Ochotnicza Straż Pożarna) z Boxberg, Rietschen i Kreba-Neudorf.