Strona główna
Kierownictwo
Rzecznik Prasowy
Struktura
JRG Żary
JRG Lubsko
Kontakt
Wydarzenia
Galeria
Przetargi
Linki
Pliki do pobrania
OSP


SPRAWDŹ POCZTĘ

straz.zary.pl/webmailBiuletyn Informacji PublicznejSłużba w KP PSP
w ŻarachFanPage
KP PSP w żarach


 

 

 


Ćwiczenia „Powódź 2013”- Przewóz – 16 listopada 2013 r.


Fala powodziowa na Nysie Łużyckiej zbliża się do miejscowości Przewóz, zagrożona zalaniem jest stacja paliw w tym zbiorniki z etyliną i olejem napędowym.  

Tak przedstawiały się założenia do ćwiczenia taktyczno-bojowego zorganizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żarach. Ćwiczenia zorganizowano w związku z projektem realizowanym w ramach programu operacyjnego Polska-Saksonia 2007-2013 Zwalczanie zagrożeń ekologicznych i powodziowych na rzekach pogranicza polsko - niemieckiego”.

Działania zastępów z polskiej i niemieckiej straży pożarnej polegały na obronie stacji paliw w Przewozie przed zalaniem przez falę powodziową na rzece Nysa Łużycka. Ćwiczenia podzielono na trzy epizody. Pierwszy polegał na bezpośrednim wykonaniu zapory na odcinku 100m z mobilnych wałów przeciwpowodziowym na drodze powiatowej nr 350, drugi  epizod polegał na zrealizowaniu nieprzerwalnego dostarczania wody do napełnienia zapór mobilnych poprzez dowożenie wody z rzeki Nysa Łużycka, trzeci epizod polegał na wykonaniu punktu czerpania wody na  rzece z wykorzystaniem motopomp pożarniczych i dostarczeniu wody do pojazdów pożarniczych  na odległość 100m.

Zaporę na ćwiczenia dostarczyła firma „MAM s.c. Poznań”.

W międzynarodowych ćwiczeniach uczestniczyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej z JRG PSP w Żarach oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Bieniowa, Złotnika, Piotrowa i Wymiarek. Z niemieckiej strony ćwiczyły jednostki z miejscowości Uhyst, Rietshen oraz Drehna.