Strona główna
Kierownictwo
Rzecznik Prasowy
Struktura
JRG Żary
JRG Lubsko
Kontakt
Wydarzenia
Galeria
Przetargi
Linki
Pliki do pobrania
OSP


SPRAWDŹ POCZTĘ

straz.zary.pl/webmailBiuletyn Informacji PublicznejSłużba w KP PSP
w ŻarachFanPage
KP PSP w żarach


 

 

 


Ćwiczenia „Wypadek cysterny 2013”- Przewóz – 19 października 2013 r.


W dniu 19.10.2013 na moście granicznym na rzece Nysa Łużycka w Przewozie samochód  ciężarowy przewożący materiały stalowe o dużym gabarycie uderza w cysternę samochodową uszkadzając jej  zbiornik. W wyniku rozszczelnienia następuje wyciek substancji  niebezpiecznej przewożonej przez cysternę. Kierowca cysterny powiadamia służby ratunkowe na numer alarmowy 112. Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej  w Żarach przyjmuje zgłoszenie o zdarzeniu, alarmuje jednostki ochrony przeciwpożarowej,  Policję, Pogotowie Ratunkowe.  Z uwagi na zagrożenie zanieczyszczenia rzeki granicznej do pomocy wezwano jednostki z terenu Niemieckiej Republiki Federalnej. Konieczne są działania polegające na udzielenia pomocy medycznej kierowcy,  uszczelnieniu wycieku z cysterny samochodowej i zabezpieczenie pobliskiej rzeki przed przedostaniem się do niej substancji niebezpiecznej.

Tak przedstawiały się założenia do ćwiczenia taktyczno-bojowego zorganizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żarach. Ćwiczenia zorganizowano w związku z projektem realizowanym w ramach programu operacyjnego Polska-Saksonia 2007-2013 Zwalczanie zagrożeń ekologicznych i powodziowych na rzekach pogranicza polsko - niemieckiego”.

W wyniku podjętych działań wszystkie cele zostały osiągnięte: zbiornik został uszczelniony, szkodliwa substancja została przepompowana. Zneutralizowano powstałe zanieczyszczenia na drodze i wokół cysterny. Udzielono pomocy medycznej osobie poszkodowanej.

W ćwiczeniach brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Żar, Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG z Przewozu, Piotrowa i Wymiarek oraz Freiwillige Feuerwehr (Ochotnicza Straż Pożarna) z Boxberg, Rietschen i Kreba-Neudorf.