Strona główna
Kierownictwo
Rzecznik Prasowy
Struktura
JRG Żary
JRG Lubsko
Kontakt
Wydarzenia
Galeria
Przetargi
Linki
Pliki do pobrania
OSP


SPRAWDŹ POCZTĘ

straz.zary.pl/webmailBiuletyn Informacji PublicznejSłużba w KP PSP
w ŻarachFanPage
KP PSP w żarach


 

 

 


NIE DLA WYPALANIA TRAW - RATUJMY SKOWRONKI


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żarach, jako współorganizator kampanii „Ratujmy skowronki” apeluje o niewypalanie traw na łąkach i nieużytkach.

Co roku w całym kraju wybuchają tysiące pożarów spowodowanych wypalaniem traw, zjawisko wypalania traw jest złą tradycją uważaną za skuteczny sposób w pozbyciu się chwastów i użyźnianiu ziemi. Dla świata przyrody to katastrofa ekologiczna, w pożarach giną cenne gatunki roślin, najcenniejsze gatunki ziół, owady, mrówki które są uważane za sanitariuszy pól jak również biedronki zjadające mszyce. Ofiarami podpalaczy są drapieżne owady, żaby, których populacje maleją w zastraszającym tempie, jeże, krety zjadające drobne gryzonie, młode zające, pisklęta. Gromady ptaków, które mają tereny lęgowe na łąkach, w przydrożnych rowach, krzewach - giną w płomieniach.

Kampania „Ratujmy skowronki” ma na celu podnieść świadomość w zapobieganiu pożarom łąk i lasów. W jej ramach dzięki zaangażowaniu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego do każdej gminy oraz do innych instytucji zostaną rozesłane plakaty oraz ulotki nawołujące do powstrzymania się od podpalania trawy. Dzięki zaangażowaniu mediów o akcji usłyszeć będzie można w prasie, radiu i telewizji.

Jak należy się zachować gdy widzimy palące się łąki lub las:

Dzwoń pod numer 998!
• Poinformuj straż pożarną, policję, nadleśnictwo!
• Najważniejsze jest szybkie wykrycie źródła ognia!

Ratujmy skwronki! (plik .pdf)